Search this blog


Anasayfa GENEL UYARI Sorularınızı Gönderin
Monday, February 1, 2010

Kürtaj Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?  

Blogumuza ilk yorumu Türkan Hanım kurtaj yazimiza bırakmış ve kendi başından geçen acıklı bir hikayeyi anlatıyor, okurken benim de gözlerim dolmadı dersem yalan olur, kürtaj yaptırmanın riskleri nelerdir diye merak edenler ozellikle okusun:

“ablası başında eşi dışarda sancı çekmeye devam etmiş ve tam 30 saat sancı çekmiş hiç sesini çıkarmayarak ama yok o öyle sanıyormuş bağırıyordun son zamanlarda demiş ablası ve her sancı arasında bayılıyordun....ve nihayet düşmüş bebeği alel acele doğum odasına almışlar kıyafetinin kirlenmesini istemeyen asık suratlı asistan kendine önlük aramış ve görevlilere uygun bedende getirmedikleri için kızmış,tees sancı, korku ve şaşkınlıkla oturmuş koltuğa, bu onun başına gelen en kötü ve en zor ve en acı şeymiş..............
Bebeğini görmek istemiş.................mosmor ciğer gibi olmuş el kadar yavruşuna bakmış neye baktığını bilmeyerek boş boş.....
patalojiye göndermeyecekmiş, niçin öldüğünü bilmek istemiyor merakı yüzünden yavrusunu parçalamalarını doğru bulmuyormuş bir mezarı olsun istemiş.........
birkaç saat dinlendikten sonra kendine gelmiş toparlanmış tees, doktorla görüşmüş, son bir kontrolden sonra gidebilirsin demiş doktor üzgün,yorgun,şaşkın,hasta iken birde sevinme eklenmiş durumuna bu nasıl olabiliyorsa şaşmış kalmış haline........................
son kontrolde rahimde parça kaldığını kürtaj yapılması gerektiğini söylemiş doktor ve yapmışta..............tees'in başına gelmesini en son istediği şeylerden biride gelmiş”

Bakınız kürtaja karşı çıkıyoruz ama tıbbi olarak gerekli olduğu durumlar da var, bizim bunlara söyleyecek sözümüz olamaz. Turkan Hanim da bu kurtajda hatali degildir. Yukarıdaki yazıyı okursanız hem kürtaj yaptırmanın hem de doktora gitmenin bazı riskleri olduğunu farkedeceksiniz. Insanlar çoğu zaman hastaneye iyileşmek için giderler ama başlarına hiç de ummadıkları bir olay da gelebilir. Ben size Amerika’dan bir kaç sayı vereyim, neye uğradığınızı anlayamayacaksınız. Dünyanın tıbbi alanda en ileri ülkesi Amerika’da her yıl 100,000 kişi doktorların veya hemşirelerin yaptığı bir hata yüzünden yaşamını yitiriyor. Yanlış okumadınız, ben de yanlış yazmadım: her yıl 100 bin kişi ölüyor, hem de pisi pisine.

Amerika’da her gün neredeyse 300 kişi hastanede doktor ve hemşirelerin hatası sonucu kaptıkları enfeksiyonlar, yanlış organlar üzerinde ameliyat yapılması, yanlış ameliyatların yapılması, vs. gibi türlü türlü akıl almaz hatalar neticesinde hayatını kaybederken Türkiye gibi insan hayatının çok fazla değerli olmadığı, doktorların ve hemşirelerin daha dikkatsiz olduğu ülkelerde bu oranlar ne kadardır siz tahmin edin. Bakın Almanya’dan Türkiye’ye gelerek 5 aylık bebeğini yasadışı bir şekilde kürtajla öldürmeye teşebbüs eden ama neticede özel klinikteki gerizekalı doktor ve hemşirelerin hatası neticesinde yaşamını kaybeden vatandaşımızın hazin hikayesi. Burada ben en çok bebeğe üzülüyorum.

Yapılan hata nedir dersiniz? Kürtajla bebeği alacaklarına sadece kolunu almışlar, öldürdükleri bebeği kadının içerisinde bırakmışlar, bu da enfeksiyona yol açarak kadını öldürmüş. Minik bebeğin intikamı mı dersiniz artık ne derseniz deyin çok üzücü bir durum. Doktora gidiyorsanız bu tür durumların sadece yabancıların, tanımadığınız insanların başına geldiğini düşünmeyin. Işini gerçekten iyi yapabilen kaç kişi tanıyorsunuz? Her meslekte olduğu gibi doktorlukta da bir çok yeteneksiz mezun olmayı başarıyor ve insanların hayatı bu kişilere emanet ediliyor. Dikkatli olunuz, gereksiz yere riske girmeyiniz. Kürtajmış, kızlık zarı dikimiymiş uzak durun. Doktorlar her zaman sağlık getirmez, bazen de öldürür.

Baglanti Var

What next?

You can also bookmark this post using your favorite bookmarking service:

Benzer Konularda Yazılmış Yazılar2 Yorum: to “ Kürtaj Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

  • Eric
    February 5, 2010 at 3:32 AM  

    Hi, ur blog is really nice and interesting, i truly like & enjoy it. I just wanna suggest that u should go for blog advertising & marketing there is a website which is offering very unique features at affordable prices. There are Expert advertising teams who will promote ur blog & affiliate ads through all over the networks. All u have to do is submit your blog plus pay affordable prices and rest leave it to Advertising Team for Promotion & Marketing then see how u enjoy a lots of quality traffic plus more readers to ur blog. Finally I have bookmarked ur blog & also shared with my friends hope u have a wonderful day & !!happy blogging!!.

  • Didem Ergül
    June 20, 2012 at 2:02 AM  

    Kürtaj sağlılklı ortamlarda yapıldığında fazla riskli bir işlem değildir.