Search this blog


Anasayfa GENEL UYARI Sorularınızı Gönderin
Tuesday, January 26, 2010

Kürtaj Videosu  

Zeynep Abla,
Ben 16 yaşında lise öğrencisi bir kızım. Altı aydır bir çocukla çıkıyoruz ve bir süredir de birlikte oluyoruz. Normalde dikkatli olmamıza rağmen erkek arkadaşım bir seferinde zamanında davranamadı ve çıkamadı. Iki aydır hamileyim ve ne yapacağımı bilemiyorum. Ailem normalde açık görüşlüdür ve beni de özgür yetiştirdiler ama bu durumu kabulleneceklerini zannetmiyorum. Annemin ve babamın yüzüne nasıl bakarım eğer bu durumu öğrenirlerse. Ne yapmalıyım?

Benim geri zekalı kızım,
Ailenizin sizlere verdiği özgürlüğü ve duydukları güveni bu şekilde değerlendirerek hem kendinizi hem de ailenizi zor duruma sokuyorsunuz. Daha 16 yaşında, hayatının baharında imişsin, bir çocukla çıkıyoruz demişsin, doğru söylemişsin. Sen ve erkek arkadaşın hala 16 yaşında çocuklarsınız ve çocuk gibi sorumsuz davranmışsınız. Umarım bundan sonra da çocukca adımlar atmazsınız. Yaptığınız ne kadar yanlış ve utanç verici olursa olsun, bundan sonra başka yanlış adımlar atma ve öncelikle durumu annene aç. Baban sert bir insansa annen muhtemelen konuyu babana nasıl açacağını senden daha iyi biliyordur.

Senin yaşındaki gençlerin bu durumlarda refleksi kürtaj yapmak, yani çocuğunu aldırmaktır. Türkiye’deki ahlaki normlar da kürtaj konusunda oldukça çarpık bir vaziyette. Çoğu insan için evlilik dışı ve ufak bir yaşta hamile kalmış olmanın utancı, kendi çocuğunu öldürmenin acısından veya verdiği rahatsızlıktan çok daha fazla. Yanlış okumadın kızım, her ne kadar yasalar izin veriyor olsa da kürtaj cinayettir. Bu yazıya koyduğum videodaki kürtaj görüntülerini izlersen kürtajın “masum” bir karar değil, tam aksine senin kendi kanını taşıyan bir masumun katli olduğunu göreceksin. Kürtaj günah mı gibi dini konulara hiç girmeyeceğim. Kürtaj her durumda sakınılması gereken bir yöntemdir şeklinde naive söylemlerde de bulunmayacağım. Annenin sağlığını tehdit eden durumlarda kürtaj gerekli bir tıbbi bir müdahaledir. Ancak onun dışında keyfi olarak “toplum ne der, ailemin yüzüne nasıl bakarım” diyerek kürtaja adım atıyorsanız kendi çocuğunuzu öldürüyorsunuz demektir.Kızım, bu konuda kendi başına karar verme noktasının hamile kaldığın an geçtiğini belirtmeliyim. Bundan sonra ne kadar utanç verici olursa olsun ailenle konuşarak daha büyük bir yanlış adım atmanın önüne geç. Içinde bulunduğun durum senin karar verirken ne kadar beceriksiz/dikkatsiz olduğunu sana göstermiyor mu zaten? Konuyu annene aç ve ömür boyu vicdan azabı çekmene neden olacak bir karar verme.

Baglanti Var

What next?

You can also bookmark this post using your favorite bookmarking service:

Benzer Konularda Yazılmış Yazılar0 Yorum: to “ Kürtaj Videosu