Search this blog


Anasayfa GENEL UYARI Sorularınızı Gönderin
Monday, January 11, 2010

Kızlık Zarı ve Gerdek Gecesi Endişesi  

Şimdilik hiç okuyucumuz olmadığı için internetteki değişik sitelerde gündeme getirilmiş sorulara yanıt vermeye çalışacağım. İlk sorumuz Güzin ablaya yöneltilmiş, biraz değiştirerek aktarıyorum:

Güzin abla, beş yıldır biriyle çıkıyorum ve çok anlayışlı, iyi biri ve bana gerçekten değer veriyor. Beş yıldır el ele tutuşmaktan ve öpüşmekten öte bir şey yapmadık. Kendisi tıp öğrencisi bu sene mezun olacak. Evlilik fikri beni mutlu ediyor ama ilk geceyi düşündükçe de huzursuzluk duyuyorum. Hiç tecrübem yok, sadece kulaktan dolma bilgilerim var. Acaba korkumu yenmek için ne yapabilirim? Çok acı çeker miyim? Kendimden eminim ama kan gelmezse ne yaparım diye strese giriyorum, müstakbel eşim bu konuda da çok tutucu. Beni aydınlatırsanız çok müteşekkür olurum.


Yazından anladığım kadarıyla erkek arkadaşın doktor çıkacakmış. Doktorluk eğitimlerinin bir parçası olarak kızlık zarı hakkında da eminim ki bilimsel bilgilere kendisi sahiptir. Bazı kişilerde kızlık zarının çok esnek olduğunu ve ilk ilişki esnasında yırtılmayabileceğini biliyordur. Yine de sen hiç riske girme, stres de olma. Madem kendinden çok eminsin düğünden bir kaç gün önce kendisine seni bir jinekolog’a muayene ettirmesini ve kızlık zarının sağlam olup olmadığını teyit etmesini söyle. Kendisi muayenenin nasıl yapılacağını biliyorsa gerdek gecesi isterse muayeneyi kendisinin de yapabileceğini söyleyebilirsin. Maksat masraf çıkmasın, şimdi nişandı, düğündü, ev düzmeydi derken bir sürü masrafa gireceksiniz, bir de bu yük olmasın.

İlk geceye ilişkin sorularına ise şöyle cevap vereyim, ilk gece bu, genellikle umut edilen randımanı alamazsınız. Eşiniz de bu konuda pek bilgili görünmüyor anladığım kadarıyla, o yüzden çok şey beklemeyin derim. Acı muhakkak olacaktır, kanama da olur, kendinizi çok sıkmayın, her şeyin bir ilk var, zamanla işler rayına oturacaktır. Ancak beni endişelendiren diğer bir durum ise eşinizin çok tutucu biri olmasından ötürü sizin cinsel ilişki ile ilintili ihtiyaçlarınıza cevap vermeyi bir öncelik olarak görmeyebilir. Eğer bunlar sizin için önemli sorunlarsa evlenmeden önce muhakkak bu konuları konuşup, bir orta yol bulmaya çalışın. Evlendikten sonra konuşur anlaşırız şeklinde saf düşüncelerden uzak durun.

Baglanti Var

What next?

You can also bookmark this post using your favorite bookmarking service:

Benzer Konularda Yazılmış Yazılar